Az iskola diákjai a neten

«« Vissza ««

Auerbach Franciska 1962 IV. c

Hajmási-Auerbach Franciska-Mária

 

 
Auerbach Franciska, a Bagi Ilona Leánygimnáziumban,
1962-ben, a IV. c osztályban érettségizett, majd
testnevelő tanári diplomát szerzett.
A Gimnáziumban Bolemányi Irén testnevelő tanár tanítványaként
sportolt a Ganz-Mávag SC-ben,
gerelyhajító volt.
A hatvanas évek végén Nyugat-Németországba került, ott tanított
egy magyar Gimnáziumban, 25 évig.
Jelenleg nyugdíjas, özvegy, ma Nürnbergben él.
 
Lukács Róbertné, Miszlai Margittal az iwiw közösségi portál oldalán  találkoztak.  "Olyan közös ismerősökkel tartom a kapcsolatot, akikkel Ő annak idején együtt sportolt." - írja Margitka levelében
 
 
A honlap szerkesztősége kereste Franciska nevét az Interneten, s rátaláltunk a Gimnáziumra, ahol a tanári névsorban olvasható az iskolánk volt diákjának neve az alábbiak szerint:
 

Burg Kastl Németországi Magyar Gimnázium

Internetes kivonat

Tanáraink Hajmási – Auerbach Franciska
Testnevelés 8.-11. osztály szabadidőscsoport vezetője Kastl
 
 
 
Az 1962-ben érettségiző c osztálynak Krasznai Györgyné volt az osztályfőnöke, akinek tanítványa volt Auerbach Franciska.
 
 
Jelentőségteljes találkozás, a Bagi Ilona Gimnázium
egyik volt tanára és egy  végzett diákja
egy tantestületben tanított a németországi magyar Gimnáziumban.
 
 
 * * * 
 
Ma már csak az emlékekről susognak a lombok
a régen volt bencés monostor, majd diákkollégium
öreg falai között.
 
  
* * *
  
Az Interneten találkozhatunk
Hajmási – Auerbach Franciska nevével
az iskolai anyagon kívül is, de
mégis összekapcsolódva az egykori pedagógus élettel.
 Erre példa a következő újságcikk.
 
 
 

Bogdányi Híradó

19. ÉVFOLYAM, 12. SZÁM 2008. DECEMBER
 
Idézet a dunabogdányi Zeneiskola igazgatójának írásából
 
2008. október 29. és november 6. között a németországi Neumarktban jártak zeneiskolánk diákjai, a 8. Nemzetközi Ifjúsági Találkozón. 2001 óta minden évben megrendezésre kerül ez az esemény, amelynek célja, hogy a művészet nyelvén, a zenéléssel hozzájáruljon Európa népei között a megbékéléshez, egymás kultúrájának, értékeinek megismeréséhez, megértéséhez.
8 ország diákjai vesznek részt ebben a mozgalomban, Romániából, Lengyelországból, Csehországból, Horvátországból, Szerbiából, Oroszországból, Magyarországról és a házigazda Németországból. A rendezvény a Nemzetek Békekoncertje nevet viseli.
 
Ez a kezdeményezés a második világháború borzalmait nem feledve, a XXI. századnak szóló üzenettel, a zene egyetemes nyelvén hirdeti a nemzetek közötti megbékélést, egymást megismerve, egymással kapcsolatba kerülve a kultúrák találkozásából, kölcsönhatásából fakadó alkotás élményét. Az első két évben, és azóta minden második évben, Neumarkt ad otthont ennek a rendezvénynek, a köztes években pedig a résztvevő országok egy-egy városa látja vendégül a zenekart.
Nagy-nagy büszkeséggel töltött el bennünket, hogy Magyarországot a mi iskolánk képviselhette ebben a programban. Ez volt az első alkalom, hogy részt vettünk ezen az eseményen, de amennyiben mindkét fél elégedett lesz az együttműködéssel, úgy a továbbiakban is a dunabogdányi zeneiskola diákjai vehetnek részt ezen a találkozón.
 
 
Franciska Hajmasi-Auerbach jóvoltából, - aki a magyar vendégek kísérője volt, - fiataljaink megtekinthették Kastlben a magyar Gimnáziumot. A látogatás nagy hatással volt ránk. Az iskolát néhány éve sajnálatos módon bezárták, Franciska 25 évnyi tanítás után keserédes emlékekkel telve kalauzolt bennünket.
 
* * *
Franciska a mára már üres udvart és épületet mutathatta meg, viszont csodálatos emlékekről beszélhetett a látogatóknak.
 
* * *
A vendégeket a városházán fogadta Arnold Graf kulturális tanácsnok és Thomas Thumann polgármester, sor került a hősi halottak nyughelyének koszorúzására, majd pedig november 2-án, Halottak napján a temetői megemlékezésre.
 
 
Elmondhatjuk tehát, hogy Dunabogdány, és általa a kistérség és Magyarország, az itt folyó oktatásnak köszönhetően felkerült Európa egyik kulturális térképére és remélhetőleg sokáig ott is marad.
 
Pontyos Tamás
igazgató 
 
Forrásanyagot küldte: Lukács Róbertné sz. Miszlai Margit 1964 IV. c
 Az oldalt összeállította: Dóka Istvánné Rácz Mária 2009 szeptember
 
A németországi magyar gimnáziumról szóló internetes
kivonat a honlapon a  Mozaikok menüpont alatt olvasható.

 

«« Vissza ««Észrevételeket és javaslatokat a dokaistvanne@gmail.com e-mail címre várjuk.