«« Vissza ««
- a pajzs tetején nyitott korona a városnak Erzsébet királynéhoz fűződő kapcsolatát;
- a pajzs felső részében lévő hajóhorgony a város Duna menti kedvező fekvését;
- a középső ezüst sáv a Duna folyamot;
- az alsó részben a fogaskerékből kiemelkedő Merkúr-pálca pedig a városnak az ipar és a kereskedelem fejlesztésére irányuló reményteljes és hazafias törekvéseit jelképezi.
A terület, melyet a század 60-as éveiben még Gubacs pusztának neveztek, a XVIII. századtól a Grassalkovich család tulajdonában volt, majd a XIX. században a Sina család birtokába került, aki egy belga banknak adta tovább, melynek jogutódja 1868-ban megkezdte a parcellázást. Olyan közismert személyek vásároltak itt területeket, mint Jókai Mór, Kende Kanut, Török Flóris. Az új tulajdonosok között voltak olyanok is, akik mint Hitel Márton vagy Suda János tovább parcellázták és eladták birtokaikat. A kiegyezést követő gazdasági növekedés hatására rohamos fejlődésnek indult a település, egyelőre még Gubacs puszta néven.
Az egyik az Erzsébetfalva nevet kapta, a másiknak Kossuth Lajos után Kossuthfalva lett a neve.
Az új település az Erzsébetfalva elnevezést vette fel Ferenc József felesége,
Erzsébet királyné tiszteletére.
A hagyományok szerint az alapítási nap 1870. június 14-e, melyről a helybeliek búcsúnap tartásával kívántak megemlékezni. A névadást a királyi család elfogadta, sőt Erzsébet királyné anyagilag is támogatta az új települést.
A Pesterzsébet újság 2002. március 7-i száma „szenzációs” leletről számol be. „Komoróczy László (szocialista alpolgármester – a szerk.) elmondta, kitartó munkával sikerült bizonyítékot szerezni arra, hogy a mai főváros eme része valóban Erzsébet királynéról kapta a nevét.
Somogyváry Géza az Országos Levéltár segítségével Bécsben megtalálta azt a dokumentumot, amelyben a császár- és királyné »legkegyesebben méltóztatik engedélyezni«, hogy a telepet Erzsébetfalvának hívják.”
Erzsébet bajor hercegnő - teljes német nevén Elisabeth Amalie Eugenie von Wittelsbach - Miksa József bajor herceg és Mária Ludovika Vilma bajor királyi hercegnő nyolc gyermeke közül harmadikként született.
Erzsébet Amália Eugénia, Sissi (München, 1837. december 24. - Genf, 1898. szeptember 10.) osztrák császárné, magyar királyné, Ferenc József felesége volt. Egyéniségének és a magyarok iránt érzett szeretetének köszönhetően máig az egyik legnépszerűbb történelmi személy Magyarországon. Az 1867-ben megtörtént kiegyezés az Osztrák-Magyar Monarchia megalakulásához vezetett. Erzsébet ekkor férjével együtt Budára utazott, ahol magyar királyi párrá koronázták őket június 8-án a budai Nagyboldogasszony - azaz Mátyás - templomban.
Ősi hagyomány szerint koronázáskor a nemzet megajándékozza a királyt, a király a nemzetet. A királyi pár az Erzsébet által kedvelt gödöllői, hajdani Grassalkovich-kastélyt kapta ajándékul a hozzátartozó birtokkal és 100 000 arany forintot. Az utóbbit az 1848-49-es szabadságharc honvédözvegyei, árvái és hadirokkantjai javára ajánlották fel.
A király nagylelkű gesztusa - ami felháborodást váltott ki a császári-királyi hadsereg veteránjai között - valószínűleg a királyné közbenjárásának volt köszönhető. A telep a későbbi parcellázások során folyamatosan terjeszkedett ÉK-i irányba a mai Nagykőrösi út és D-DK-i irányban Soroksár felé.
1906 nyarára felépült az új községháza,
Hegedűs Ármin és Bőhm Henrik tervei alapján, szecessziós stílusban. (Védett emlék )
A második világháború sérüléseit csak részben építették újjá. Hiányzik az épület jellegzetes két tornya, a díszes tetőburkolata és az órája.
1919. május 1-jén a Néptanács - egyes korabeli vélemények szerint Kun Béla utasítására - a Piac téren (ma Szent Erzsébet tér) kimondta a település nevének Leninváros elnevezésre való változtatását és várossá válását.
Az első protestáns istentiszteletet 1885-ben tartották, 1900-ban alakult meg az önálló evangélikus presbitérium és 1908-ban Erzsébetfalva és Kispest evangélikusai egy missziói körré lettek. 1922-ben, Falvay Jenő hitoktató szervező munkája eredményeképpen váltak anyaegyházzá.
A várostól kapott telekre templomépítési pályázatot írtak ki, amit Óváry Arthur nyert meg.
Az alapkőletételt 1926. június 6-án ünnepelték. A templomot Raffay Sándor püspök szentelte fel 1926. december 26-án. Evangélikus templomoknál szokatlan módon, a háború utáni békevágy és az összes többi felekezet adakozásának emlékére Béke templom -nak nevezték el. A parókia amerikai kölcsön segítségével, 1927-ben épült fel.
A neoromán templomban mintha a romantika stílusa éledne újjá.
Hosszhajóját erősen tagozott, messze kiugró kereszthajó szeli át, a harangtoronyhoz kétoldalt külön fedélszékű karzati lépcsőház csatlakozik. Támpillérei gótikus, az ablakformák román jellegűek. Falain hatalmas színes rózsaablakok. A bejárat fölött, a torony rozettás ablaka alatt Krisztus fej látható. A szentély alá kripta épült.
Belső terének alaprajza hatszögű, csillag alakú boltozattal. Az üvegablakok adományozóik neveit őrzik.
A gyönyörűen formált orgona (valószínűleg) a híres pécsi Angster gyárból való. 1934-ben állították fel. 1938 óta Bencze István kántor (ének-zene tanár, karmester) orgonál rajta.
Magyarok Nagyasszonya tér 12-14.
Ez a hely ezer év előtt tölgyerdőkkel, mocsarakkal övezett, a Duna egyik mellékágával körülvett sziget volt. A település Csepellel párhuzamosan szárazon maradt földnyelv, majd 1868-ban a területet parcellázták.
A Szabó József által adományozott téren – Kossuthfalva tér – 1901. október 27-én harangláb és kereszt áll. 1930. szeptember 14-én itt történik a templom alapkőletétele, és
1935. június 30-án Jézus Szíve ünnepén – tiszteletére - felszentelték a templomot,
melyet Rupp Géza építész gót stílusra tervezett.
Itt kapott helyet Erzsébet királyné és Petőfi Sándor szobra, (2003-ban egy nyugdíjas tanárnő adományából emelték Petőfi szobrát.) Kicsit távolabb a Széchenyi utca torkolatánál a "legnagyobb magyar" mellszobra látható.
Mikor megmutatta, a kenyerek helyett illatos rózsák voltak kosarában - eszerint Isten nem akarta, hogy a szent asszony hazudjon.
Pesterzsébet nagyon szép sikert ér el a Virágos Magyarországért versenyen is idén, miénk lett a fővárosban a
„Budapest legszebb főutcája” díj. A Kossuth Lajos utcai sétálóutcánk nyerte el ezt a díjat, ahol a kihelyezett muskátliknak mindenki a csodájára járt. - Olvasható a kerület környezetvédelmi helyzetéről szóló 2010 év beszámolóban.
Szerkesztői adatgyűjtés az Internetről
«« Vissza ««
Észrevételeket és javaslatokat a dokaistvanne@gmail.com e-mail címre várjuk.