«« Vissza ««
Visszaemlékezés
Idézetek Németh Vilmosné leveléből
Hogy létezik bagis honlap, azt már jó pár éve hallottam, azt is, hogy egy műszakis tanár kezdte el a szerkesztést. Iskolatársam, barátnőm: Kökényné Kalmár Veronika mondta el nekem, hogy egy bagis lány az ő Emlékkönyvéből tett fel részeket.
Kökény Sándorné legszentebb ügye volt és marad, nagynénjei, Ilona és Eszter, Ilona az iskolalapító és Eszter a második igazgató, a Kalmár-család alapította magán leánygimnázium, melyet 1948-ban államosítottak.
Kökényné Kalmár Veronika kiállítást készített a Bagi Ilona leánygimnáziumról, ahova én is beadtam az érettségi tablóképemet, és egyéb segítségemmel támogattam a kiállítás létrejöttét. A kiállításról férjem készített fotót, mert sajnálatos bokatörésem miatt gipszben voltam, s nem tudtam megjelenni a megnyitó napján.
A Pesterzsébeti Múzeum Gaál Imre Galériájában
2003.05.30. - 2003.06.15-ig volt időszakos kiállítás
Leánygimnázium Pesterzsébeten (1930-1970) címmel.
Veronikát én 1943-tól ismerem, igazán jó társak vagyunk, éveken át segítettem neki, az Emlékkönyv megírásában, melyet 1990-től készített elő, a bagisok közreműködésével. Közben az emlékfaültetés, a Kalmár Ilona sétány létrejötte, az emlékkönyv kiadása és bemutatása, s az utolsó iskolaépület falán az emléktábla elhelyezése, Baráti Kör megalapítása..
A Leánygimnázium volt diákjai és tanárai,
az iskolaalapítás 60. évfordulóján létrehozták a
Bagi Ilona Leánygimnázium Baráti Körét,
s az iskolaalapító család nevére emlékezvén
1990. szeptember 21-én emléktáblát avattak.
„2004-ben megjelent Kökény Sándorné: A pesterzsébeti leánygimnázium -
Bagi Ilona Gimnázium emlékkönyve című kiadványa,
a Pesterzsébeti Múzeum gondozásában.
Én diákságom 8 éve után ugyanabban a leánygimnáziumban tanítottam 9 évig /1961-1970-ig), majd később, a gimnázium Szakközépiskolává alakulása után a másik pesterzsébeti gimnáziumban, a Kossuth Lajos Gimnáziumban tanítottam.
Veronika igazgató volt az újonnan indult Közgazdasági Szakközépiskolában, majd az Oktatásügyi Minisztériumban dolgozott.
Veronika az Emlékkönyvhöz az említett 9 évről tőlem várt és kapott információkat, - amit csak tudtam, segítettem.
A nagyon régi osztályok (már idős asszonyok) találkozóira meg szokták Veronikát hívni – nekünk ő maradt az iskolaalapító Kalmár – család jelképe, ő az összetartó erőnk.
Mindketten régi pesterzsébeti lakosok vagyunk, gyermekkorunk óta ugyanott lakunk ma is.
Sok szép munkában dolgoztunk együtt a közös iskola, az azonos szülőváros, Pesterzsébet emlékeinek megőrzéséért.
Erre utal az is, hogy amikor Kökény Sándorné a Csiliben a Helytörténeti Klub vezetője lett, a rendszeresen megtartott foglalkozásokhoz Veronika a közvetlen ismerősei között is keresett és meghívott előadókat. Így vettem részt én is ilyen előadáson.
Íme egy barátság,
mely az ifjú évek időszakában kezdődött.
A szorgos munka, hivatástudat köt össze két embert
láthatatlanul, a későbbi években is, ma is.
2011. március 8.
1951/B Göndöcz Ilona
1950/A Kalmár Veronika
«« Vissza ««
Észrevételeket és javaslatokat a dokaistvanne@gmail.com e-mail címre várjuk.